Postava Ježiša v Koráne

Autor: Karol Šebo | 8.2.2017 o 8:40 | (upravené 8.2.2017 o 20:27) Karma článku: 7,33 | Prečítané:  2257x

O islame panujú v našich zemepisných šírkach rôzne predstavy, ktoré sú prevažne negatívneho razenia. Už len z tohto dôvodu ma pri jednej z mojich kníhkupeckých návštev zaujal preklad Koránu českého arabistu Ivana Hrbeka.

A po necelých troch týždňoch nočného čítania sa mi podarilo prelúskať 600 stranami, ktoré ohlásili vznik jedného z najväčších svetových náboženstiev.

Zastavme sa však pri postave Ježiša, ktorý sa v Koráne teší až prazvláštnej úcte. Akiste by nikto nepredpokladal, že práve v Koráne sa Ježišovi dostane pocty byť prorokom, ktorý je produktom panenského počatia. O tom sa možno dočítať v nasledovných článkoch, kde sa Mária zhovára s anjelom:

40/45 „A tu povedali anjeli: Mária, Boh ti oznamuje zvesť radostnú o Slove, ktoré od neho prichádza, ktorého meno je Mesiáš, Ježiš syn Márie, a bude blahoslavený na tomto a onom svete a tiež jedným z tých, kto k Bohu budú priblížení.“

42/47 „Pán môj, ako by som mohla mať syna, keď sa ma žiaden smrteľník doposiaľ nedotkol?“ Povedal: „Takto Boh tvorí to, čo chce; keď o nejakej veci rozhodne, povie len „Staň sa!“ a stane sa. A naučí ho Boh Písmu a Múdrosti a Tóre a Evanjeliu.“ 

Narodenie Ježiša sa podľa Koránu udialo na vzdialenom mieste pod ďatľovou palmou, ktorá poslúžila Márii aj ako zdroj obživy – „a zatras palmou nad sebou a spadnú k tebe ďatle čerstvé a zrelé! (23)“. Príbeh o troch kráľoch tak v Koráne nenachádzame, čo sa následne zrkadlí aj v zobrazení tohto momentu. Mária je v islamskom svete zobrazovaná pod palmou, zatiaľ čo u nás sú jasličky v Betleheme povinnou jazdou. 

Zaujímavosťou tiež je, že Ježiš bol podľa Koránu prorokom obdareným schopnosťou činiť zázraky, čo v porovnaní s prorokom Mohamedom, ktorého najväčším zázrakom podľa Koránu bol samotný Korán, pôsobí minimálne zaujímavo. Uznajte, že mať schopnosť kriesiť mŕtvych je už celkom slušný arzenál v talóne. Ježiš priamo v Koráne prehovára v nasledovnom článku:

43/49 „A bol poslom k deťom Izraelu: „Prišiel som k vám so znamením vášho Pána. Spravím pre vás z hliny niečo podobné vtákovi a vdýchnem mu život, a stane sa to skutočným vtákom z dovolenia Božieho. A vyliečim slepého a malomocného a vzkriesim mŕtvych z dovolenia Božieho.“

Dokonca v určitých náznakoch sa v Koráne spomína aj jeho nanebovstúpenie, nakoľko v nasledovnom článku sa možno dočítať:

156/157 „Veru sme zabili Mesiáša Ježiša, syna Márie, posla Božieho!“ Ale nie, oni ho nezabili ani neukrižovali, ale sa im to len zdalo. (...) naopak Boh ho k sebe povolal, pretože Boh je mocný, múdry.“

Pred nami tak vystupuje postava Ježiša, ktorá sa v mnohom podobá obrazu zapísanému v Evanjeliách. V čom je teda rozdiel? Islam ako prísne monoteistické náboženstvo odmieta koncept Svätej trojice, obraz Ježiša ako Boha, ktorý na seba zobral ľudskú podobu, či predstavu Božieho syna. O tom sa možno jasne dočítať napríklad v nasledovnom článku:

169/171 Vlastníci Písma! Nepreháňajte v svojom náboženstve a hovorte o Bohu jedine pravdu! Vskutku Mesiáš Ježiš, syn Márie, je iba poslom Božím a slovom Jeho, ktoré vložil do Márie, a duchom z neho vychádzajúcim. A verte v Boha a poslov Jeho a nehovorte: „Trojica!“ Prestaňte, a bude to pre vás lepšie. Boh vskutku je jediným Bohom, On povýšený je nad to, aby mal dieťa, veď patrí Mu všetko, čo na nebesiach je a na zemi; a Boh dostatočným je ochrancom.

Každopádne napriek rozdielnemu ponímaniu úlohy Ježiša je až prekvapujúce, akú úctu venuje Korán postave Ježiša. V rozpore s rozšírenou predstavou nie sú židia a kresťania považovaní za klasických neveriacich, pretože Korán o nich hovorí ako o „vlastníkoch Písma“, tzn. o ľuďoch, ktorým bolo prejavené Božie milosrdenstvo skrze dar Božieho slova. Zvláštne postavenie judaizmu a kresťanstva z pohľadu Koránu vyjadruje aj nasledovný článok:  

59:62 „Veru tí, kto uverili, a tí, kto sú židia, kresťania a sabejci, tí, kto uverili v Boha a v deň súdny a konali zbožné skutky – tí nájdu odmenu u Pána svojho a nemusia mať strach a nebudú zarmútení.“

Z uvedeného vyplýva, že ak by si kresťanský kňaz dal tú námahu zostaviť nedeľnú kázeň z úryvkov z Koránu, tak málokto by v kostole postrehol, že na človeka neprehovára Kristus, ale Mohamed. Napriek množstvu vecí, ktoré kresťanov a moslimov rozdeľujú, je postava Ježiša kameňom, na ktorom sa pri prekonávaní vzájomných rozdielov dá stavať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.


Už ste čítali?