História Slovenska podľa stránky prezidenta

Autor: Karol Šebo | 27.4.2015 o 10:00 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1686x

Napriek tomu, že prezident Gašparovič už opustil svoj úrad, môžeme na oficiálnej webovej stránke www.prezident.sk naďalej nájsť veľmi podivnú interpretáciu slovenských dejín, ktorá zaváňa 90. rokmi, kedy si každá škola musela objednávať publikácie Prof. PhDr. Matúša Kučeru, DrSc.

Nechcem hodnotiť uvedený text Krátka história zo štylistickej stránky, ale výlučne z obsahovej, pričom moje pripomienky sú nasledovné:

1.

„Slovania v 6. storočí vytvorili prvú samostatnú Samovu ríšu, ktorá mala hlavné sídlo Wogastisburg v okolí dnešnej Bratislavy“.

KOMENTÁR: O umiestnení hlavného sídla Samovej ríše sa do dnešného dňa vedú medzi historikmi diskusie, pričom uvedené tvrdenie je zavádzaním, ktoré je vyslovene zbytočné, pretože to nijakým spôsobom nezvyšuje punc Bratislavy.  

2.

„Prvý samostatný štát – Veľkomoravskú ríšu založili starí Slováci v 8. a 9. storočí, keď ich kniežatá Pribina, Rastislav, Mojmír a najmä kráľ Svätopluk ju sformovali na vplyvný štátny útvar“.

KOMENTÁR: O starých Slovákov sa toho už veľmi veľa napísalo, ale už len z úcty k našim moravským bratom by sme nemali robiť z moravskej vládnucej dynastie starých Slovákov. Veď aj v školách sa ešte minimálne za mojich časov hovorilo o tom, že Veľká Morava vznikla vyhnaním Pribinu z Nitry.

3.

„Štúr spoločne s Jozefom Hurbanom a Michalom Hodžom vystúpili počas revolúcie 1848-1849 v ozbrojenom povstaní proti maďarskému útlaku slovenského národa, keď uhorská vláda ignorovala kultúrne a politické požiadavky Slovákov ako moderného európskeho národa. (...) Roku 1863 v Martine Slováci po Tatríne založili vplyvnú celonárodnú kultúrnu a vzdelávaciu inštitúciu – Maticu slovenskú, ktorú maďarská vláda v roku 1875 zakázala“.

KOMENTÁR: Kedy sa z uhorskej vlády stala maďarská vláda? Ak hovoríme o tom, že do roku 1918 sme boli súčasťou Rakúsko-Uhorska, tak potom aj vláde musíme dávať dôsledne uhorský prívlastok, a nie maďarský, aj keď je samozrejme táto problematika komplikovaná.

4.

„Lepšie časy pre rozvíjanie slovenskej národnej identity a kultúrneho dedičstva nastali po 30. októbri 1918, keď sa Martinskou deklaráciou svojich politických predstaviteľov Slovensko dobrovoľne spojilo s Českom a vytvorilo Česko - Slovenskú republiku. Predchádzala mu systematická politická aktivita Slovákov a Čechov v zahraničí. Popri profesorovi Tomášovi Masarykovi rozhodujúci podiel na vzniku slobodného Česko-Slovenska mal Slovák generál Milan Rastislav Štefánik”.

KOMENTÁR: Dôsledné používanie spojovníku až do rozpadu Československej republiky zaváňa podľa môjho názoru malosťou. Čo sa však týka toho, kto mal rozhodujúci podiel popri Tomášovi Garrigue Masarykovi na vzniku štátu, tak pre korektnosť je potrebné spomenúť aj Dr. Edvarda Beneša, pretože leví podiel na založení republiky sa pripisuje práve trojici Masaryk, Beneš, Štefánik.

5.

„Kvôli historickej pravde, treba zdôrazniť, že demokratické sily na Slovensku pripravili a 29. augusta 1944 vyhlásili V Banskej Bystrici ozbrojené Slovenské národné povstanie proti nemeckým fašistom. Slovenská vojna proti nacistickému Nemecku trvala do konca októbra 1944, keď sa partizáni aj slovenskí vojaci museli stiahnuť do hôr“.

KOMENTÁR: Tak tí Nemci boli teda fašisti alebo nacisti? Alebo tomu mám rozumieť tak, že fašistickí Nemci bojovali za nacistické Nemecko? Po správnosti by sme mali v prípade Nemecka hovoriť o nacistickom režime, a nie fašistickom.

6.

“Napriek tomu, sa Slováci dočkali vzniku federácie a dvoch republík. Federáciu podpísali na Bratislavskom hrade 30. októbra 1968. To bol dobrý predpoklad, aby po zamatovej revolúcii roku 1989 nastúpilo obrovské emancipačné hnutie za vznik nezávislej Slovenskej republiky, ktoré vyvrcholilo jej vyhlásením 1. januára 1993.”

KOMENTÁR: Naozaj po roku 1989 nastúpilo obrovské emancipačné hnutie za vznik nezávislej republiky? :)

7.

„Vrcholná schôdzka dvoch najvyšších predstaviteľov USA a Ruskej federácie v roku 2005 dodala hlavnému mestu nezávislej Slovenskej republiky Bratislave novú dôstojnosť a Bratislavskému hradu punc prvoradej dôležitosti. Slováci sú za túto dôveru patrične hrdí“.

KOMENTÁR: Malosť, malosť, malosť. Naozaj získalo hlavné mesto novú dôstojnosť tým, že sa tu niekoľko hodín premával v opancierovanej limuzíne Vladimír Putin a George Bush? Toto musel písať vyslovene človek s nedostatkom vlasteneckého ducha.

Chápem, že v kancelárii prezidenta Slovenskej republiky majú dôležitejšie veci na starosti, ale ak uvážime, že podobné nezmysly sú preložené aj do anglickej verzie, tak by stálo za to, aby sa na to aspoň raz niekto pozrel.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?