Podobnosť so svastikou čisto náhodná

Autor: Karol Šebo | 24.8.2014 o 10:00 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1642x

Na Ukrajine zúri občianska vojna, pričom o jej priebehu sa možno v našich médiách dočítať množstvo informácií, ktoré sú bohužiaľ vo svojom informovaní výrazne jednostranne zamerané.

Stará pravda hovorí, že účel svätí prostriedky. A keď je tým účelom porážka separatistov na východe Ukrajiny, tak je každá sila dobrá, čo je zjavne prípad aj dobrovoľníckych bataliónov, ktoré bojujú na strane centrálnej ukrajinskej vlády. Azda to je aj dôvod, prečo sa v našich médiách o týchto bataliónoch veľmi nepíše, pretože by sa slovenské médiá, ktoré tak presvedčivo vystupujú proti Mariánovi Kotlebovi, dostali do značného pomykova.

Náhodou som sa vďaka tomu, že sledujem FB stránku ministra vnútra Ukrajiny Arsena Avakova, dostal k bataliónu Azov, pretože mu včera ukrajinský minister dal svoj lajk, pričom ma hneď upútala jeho symbolika.

Na čele bataliónu Azov stojí Andrij Bileckij, ktorý je zároveň lídrom neonacistickej strany Sociálno-Národné Hnutie, ktorej princípy sú na ich webovej stránke definované v podobe 3 pilierov – sociálnosť, rasovosť a imperiálnosť.

Zo zaujímavosti možno odcitovať časť, ktorá sa venuje pilieru rasovosti: „Liečba národného organizmu musí nutne vychádzať z rasovej očisty národa. (...) Historická misia nášho národa spočíva v tomto zlomovom storočí v postavení sa do čela a vedení bielych národov celého sveta v poslednej križiackej výprave za svoju existenciu. Vo výprave proti semitmi vedeného neľudstva.“

V prípade pilieru imperiálnosti je zaujímavosťou skutočnosť, že líder bataliónu Azov považuje súčasné hranice Ukrajiny za nezodpovedajúce jej skutočným etnickým hraniciam, pričom teritoriálne nároky neuplatňuje len voči Rusku, Bielorusku, Poľsku, Moldavsku, Maďarsku,  ale dokonca aj voči Slovensku(!), kde hovorí o tom, že k Ukrajine patrí Prešovsko (Прящівщинa). Vo finále má mať Ukrajina 945 tisíc km2 (o 343 tisíc km2 viac ako v súčasnosti) a 60 miliónov obyvateľov.

A ako sa na túto neonacistickú organizáciu pozerá poradca ministra vnútra Anton Gerašenko? „Sociálno-Národné Hnutie nie je nacistickou stranou. Je stranou ukrajinských patriotov, ktorí kladú svoje životy, zatiaľ čo bohatí Európania len rozprávajú o podpore Ukrajiny.“ˇ Zaujímavosťou je, že batalión Azov je oficiálnou vládnou jednotkou pod vedením Ministerstva vnútra Ukrajiny (MVU), pričom skutočnosť, že jednotka MVU má vlajku so symbolom podobným svastike je istotne čisto náhodná a nezamýšľaná.

Vo vojne sa väčšinou neprihliada k osobným názorom jednotlivých vojakov, pokiaľ stoja na tej správnej strane, čomu možno v takejto vypätej situácii rozumieť, ale oficiálne vládne miesta by mali mať minimálne schopnosť zabezpečiť, aby symbolika nebola otvorene extrémistická. O to viac, ak sa tieto vládne miesta hlásia k toľko proklamovaným európskym hodnotám. Ak toho schopné nie sú, tak to svedčí buď o ich pochopení k uvedeným myšlienkam alebo o značnej slabosti, ktorá však môže mať vážne dopady do budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Logopedička: Nikdy nie je neskoro odnaučiť sa ráčkovať

Detí s problémami je čoraz viac.

SVET

Soros je všade. Orbánov verejný nepriateľ číslo jeden

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.


Už ste čítali?