Pokus o vtip zo strany SDKÚ-DS

Autor: Karol Šebo | 2.11.2013 o 10:04 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1672x

Ako som sa dopočul, tak SDKÚ-DS navrhuje, aby sa 28.október stal štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Až do tohto momentu môžeme hovoriť o veľmi chválitebnom návrhu, ktorý si zaslúži všetku podporu o to viac, že tento dátum by mal nahradiť 1.september - Deň ústavy Slovenskej republiky.

A teraz nasleduje tá horšia časť návrhu, pretože oficiálny názov štátneho sviatku by mal znieť Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika – vznik samostatného československého štátu. Ak si odmyslím jeho značne dlhý oficiálny názov, tak z tohto návrhu trčí slovenská provinčnosť a neschopnosť povzniesť sa nad etnickú príslušnosť zakladateľov republiky. Naozaj si 28.októbra zaslúži svoju úctu len Milan Rastislav Štefánik? Nemajú ju mať aj ďalší ľudia, či už Štefan Osuský, Tomáš Garrique Masaryk, Edvard Beneš, či príslušníci československých légií? Veď ľudí, ktorí sa zaslúžili o štát, bolo predsa veľmi veľké množstvo. Aj keď si vážim Milana Rastislava Štefánika, tak si myslím, že zužovať túto udalosť výlučne na jeho osobu je veľmi nesprávny a hlúpy postoj.

Som presvedčený, že je len otázkou času, kedy bude 28.október štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Jeho oficiálny názov by však mal znieť nasledovne – Deň vzniku československej štátnosti, Deň vzniku Československej republiky alebo Deň založenia československého štátu. V návrhu SDKÚ-DS sa totiž vyskytuje ešte ďalšia chyba, ktorou sa asi inšpirovali u bratov Čechov – a to je slovné spojenie samostatný štát. Neviem si predstaviť, že by sme mohli sláviť vznik iného ako samostatného štátu a preto považujem toto slovné spojenie v kontexte štátneho sviatku za úplne zbytočné. Nesamostatný štát sa predsa neslávi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?