Deň vzniku republiky - 28.október 1918

Autor: Karol Šebo | 28.10.2013 o 9:15 | Karma článku: 10,16 | Prečítané:  772x

V dejinách slovenského národa neexistuje významnejší historický medzník ako 28.október 1918. Pred týmto dátumom boli slovenské regióny ako hornouhorské komitáty integrálnou súčasťou Uhorského kráľovstva. A to preukazovalo veľkú dávku životaschopnosti, čoho dôkazom bola aj skutočnosť, že kráľovstvo malo za sebou takmer tisícročnú históriu. Dňom 28.októbra 1918 však započal proces, ktorý tomuto historickému štátnemu celku začal zvoniť umieráčikom. V Prahe vydalo v poobedňajších hodinách plénum Národného výboru nasledovné prehlásenie:

Lide československý!

Tvůj odvěký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa. Národní výbor, nadaný důvěrou veškerého lidu československého, přejal jako jediný a oprávněný a odpovědný činitel do svých rukou správu svého státu.

Lide československý! Vše, co podnikáš, podnikáš od tohoto okamžiku jako nový svobodný člen velké rodiny samostatných svobodných národů.

Novými činy v těchto chvílích zahajují se nové, bohdá slavné dějiny Tvoje. Nezklameš očekávání celého kulturního světa, který se žehnáním na rtech vzpomíná Tvých slavných dějin, jež vyvrcholily v nesmrtelné výkony československých legií na západním bojišti a na Sibiři. Celý svět sleduje Tvoje kroky do nového života, Tvůj vstup do země zaslíbené. Zachovej štít čistý jako jej zachovalo Tvé národní vojsko: Československá legie. Bud' si stále vědom, že jsi občanem československého státu nejen se všemi právy, nýbrž i povinnostmi.

Na počátku velikého díla ukládá Ti Národní výbor, ode dneška Tvá vláda, aby Tvé chování a Tvá radost byly důstojny velké chvíle nynější. Naši osvoboditelé Masaryk a Wilson nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dobyli svobody lidu, který dovede sám sobě vládnouti, ni jediným rušivým činem nesmí býti zkaleny nynější veliké okamžiky, ni jediný z Vás nesmí se dopustiti ničeho, co by mohlo vrhnouti stín na čisté jméno národa.

Každý z Vás musí bezvýhradně šetřiti všeho, co jinému jest svato.

Svobody osobní, majetku soukromého nesmí býti dotčeno. Podrobte se bezvýhradně rozkazu Národního výboru.

V Praze, dne 28. října 1918.

Za Národní výbor československý:

Dr.Fr.Soukup v.r., Dr.Vavro Šrobár v.r. Antonín Švehla v.r., Jiří Stříbrný v.r. JUDr.Al.Rašín v.r.

Napriek tomu, že vznik Československej republiky bol kľúčovým medzníkom našej modernej histórie, tak ani po dvadsiatich rokoch od vzniku samostatného Slovenska nie sú naši potentáti schopní prijať zákon, ktorý by tento deň povýšil z pamätného dňa na štátny sviatok. Malosť, provinčnosť a hlúposť v našej krajine bohužiaľ stále prekvitá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?