Pressburg, Pozsony, Bratislava

Autor: Karol Šebo | 3.2.2013 o 13:03 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  1112x

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako by ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou dohovorili, ak by ste sa strojom času presunuli do Bratislavy v roku 1851? V tomto období totiž neprevládala v meste slovenčina, ale nemčina, pretože až 74,60% obyvateľov sa hlásilo k Nemcom alebo nemecky hovoriacim Židom, pričom k Slovákom 17,96% a k Maďarom 7,45% obyvateľov. Mesto tak v období Štúrovcov malo väčšinovo nemecký charakter, čo je skutočnosť, ktorú si málokto z jeho súčasných obyvateľov uvedomuje a to aj preto, že podľa sčítania ľudu z roku 2011 je Nemcov už len 0,23% obyvateľov.

Vogelperspektive - Madártávlat - Z vtáčej perspektívyVogelperspektive - Madártávlat - Z vtáčej perspektívy

Ešte na začiatku 20.storočia by však na opanovanie mesta slovenským živlom vsadil len skutočný odvážlivec, pretože obdobie rokov 1851 až 1918 sa nieslo v znamení výraznej maďarizácie mesta, pričom v roku 1900 mali Maďari už 40,5% a Nemcov bolo viac len o 1,4%, nakoľko ich podľa sčítania bolo 41,9%. Všetko sa nakoniec zmenilo až vznikom Československej republiky, ktorá vytvorila predpoklady k tomu, aby nakoniec vzniklo mesto, aké ho poznáme v súčasnosti. Slovenskú väčšinu si Bratislava zapísala podľa sčítania obyvateľov už v roku 1940, čo znamená, že mesto je väčšinovo slovenské už viac ako 70 rokov.

Táto etnická búrka bola pre mesto dvojznačná, pretože z jednej strany možno predpokladať, že nedostatočný vzťah slovenských novousadlíkov sa čiastočne podpísal nad zničením podhradia, ale z druhej strany treba povedať, že práve slovenský živel predstavoval pre mesto najväčšiu perspektívu z hľadiska jeho rozvoja, pretože ani rakúski Nemci a ani uhorskí Maďari by z Bratislavy hlavné mesto nespravili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?