Slovensko si koleduje o občiansku vojnu

Autor: Karol Šebo | 29.1.2013 o 18:00 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  2730x

Žijeme v kultúre, ktorá má tendenciu považovať dejiny za lineárne. Toto dedičstvo kresťanského svetonázoru zmiešané s filozofiou pozitivizmu nás vedie k presvedčeniu, že budúcnosť našich detí bude lepšia než tá naša.

Guernica - Pablo Picasso (1937)Guernica - Pablo Picasso (1937)

Budú žiť vo vyspelejšom svete, obklopení modernejšou technikou, ako aj vo vyspelejšej spoločnosti, ktorej ukazovateľom môže byť napríklad podstatne vyššia vymožiteľnosť práva než sme svedkami v súčasnosti. Aj väčšina prognóz má tendenciu hovoriť o tom, koľko rokov napríklad ešte bude trvať než dobehneme našich západných susedov, či už tých zo spoločného československého štátu alebo tých, ktorí žijú ešte viac na západ od nás. Domnievam sa však, že takéto vnímanie dejín je mylné, pretože dejiny majú tendenciu sa po nejakom čase opakovať. Dejiny totiž nie sú lineárne, ale cyklické.

Tento cyklický prístup k dejinám ma preto nutne vedie k záveru, že máme veľmi dobre našliapnuté k občianskej vojne, ktorá nezačne ani zajtra, ani o rok, ale o niekoľko desaťročí. Ak si odmyslíme všetky potencionálne globálne hrozby, ktoré sú príliš komplexné, aby sme sa k nim vedeli jednoznačne vyjadriť, tak na Slovensku tiká časovaná bomba, ktorá je v svojej podstate jednoznačná. Tou bombou je rast populácie ľudí zo sociálne ťažko znevýhodneného prostredia, ktorý už v súčasnosti „zachraňuje" slovenskú štatistiku o počte obyvateľov.

Hnev, zúfalstvo a vysoký počet týchto ľudí, to všetko bude dedičstvo, ktoré ponecháme našim potomkom, ale aj sebe, ak sa v tejto krajine nenájde dostatočne silná vôľa hľadať a nájsť riešenia. K tomu bude nevyhnutne potrebné tiež hlboké pochopenie a aspoň väčšinový konsenzus o potrebe ich aplikácie do praxe pre budúcnosť tejto krajiny. Ak v týchto výzvach v najbližšom desaťročí zlyháme, tak občianska vojna bude v časovom horizonte niekoľkých dekád veľmi reálnou možnosťou. Bohužiaľ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?