O slovenskom historickom nevedomí

Autor: Karol Šebo | 18.1.2013 o 19:50 | (upravené 18.1.2013 o 20:16) Karma článku: 12,35 | Prečítané:  1298x

Slovenský národ má veľmi zvláštny prístup k vlastným dejinám, ktorý by som charakterizoval v tom horšom prípade úplným nezáujmom, zatiaľ čo v tom lepšom prípade selektívnym výberom osobností a udalostí na základe nacionálne vyhraneného kľúča. Veľmi dobrým príkladom tohto prístupu je osobnosť uhorského osvietenca Jozefa Hajnóczyho - rodáka z vtedajšieho kráľovského mesta Modry. Koľko ľudí o ňom vlastne na Slovensku počulo? Domnievam sa, že len veľmi málo.

Na Krvavom poli v roku 1795 popravili 7 jakobínovNa Krvavom poli v roku 1795 popravili 7 jakobínov

Aj preto som sa rozhodol venovať pár riadkov tejto osobnosti slovenských dejín, ktorá sa narodila v roku 1750 do rodiny slovenského evanjelického farára a nemeckej matky. Keď si do Google Maps zadáte „Hajnóczy utca", tak zistíte, že vo veľkej časti maďarských miest možno nájsť ulicu, ktorá nesie jeho meno.  Pokiaľ by ste hľadali na Slovensku, tak nenájdete ani jednu, a to ani v Modre, pričom ide o človeka, ktorý ako prvý v Uhorsku preložil do vtedajšej úradnej latinčiny Deklaráciu práv človeka a občana z 26.augusta 1789. Tú deklaráciu, ktorú možno vo Francúzsku nájsť na stenách každej školy a ktorá začína vetou: „Ľudia sa rodia a zostávajú slobodní a rovní pred zákonom."

Ako uhorský osvietenec bol tiež v úzkom kontaktom so slávnym Samuelom Tešedíkom, ktorý bol tiež jeho bratrancom a mal podobne ako Hajnóczy slovenský pôvod. Ďalší v rade, ktorého meno je na Slovensku veľmi málo známe, zatiaľ čo inde si ctia jeho pamiatku. Život Jozefa Hajnóczyho nakoniec skončil neslávne na Krvavom poli v Pešti v roku 1795, kedy ho za protištátnu činnosť popravili sťatím za to, že bol členom hnutia uhorských jakobínov. Toho hnutia, ktorého jedným z cieľov bola tiež federalizácia Uhorska na národnostnom základe, a ktoré počítalo aj so samostatnou slovenskou zložkou. Celkom dobrý námet na historický film á la Abraham Lincoln teraz v kinách. Čo poviete?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?