Happy Birthday Slovakia!

Autor: Karol Šebo | 28.12.2012 o 0:58 | (upravené 2.1.2013 o 15:47) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  313x

Krátka úvaha pri príležitosti 20.výročia rozdelenia Československej republiky a vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Čochvíľa budeme oslavovať 20.výročie vzniku samostatnosti a nedá mi, aby som sa k tejto udalosti nevyjadril. Štát vznikol veľmi pochybným spôsobom o nás bez nás, kedy sa nikto národa nepýtal, či si podobnú zmenu vôbec želá, pričom všetky prieskumy naznačovali, že by samostatnosť v referende odsúhlasená nebola. Nešlo však o žiadne dejinné nóvum, pretože podobne vznikla v roku 1918 aj samotná Československá republika, kedy sa tiež nikto všeľudovým hlasovaním národa nepýtal, či si želá vystúpenie z uhorského celku a rovnako vznikol v roku 1939 aj Slovenský štát, ktorý sa neskôr premenoval na Slovenskú republiku. Z tohto hľadiska preto išlo v roku 1993 o určitú kontinuitu v otázke, ako na našom území vznikajú štáty, pričom mlčiaca väčšina svojím tichom vždy túto zmenu posvätila.

Z hľadiska toho, čo nasledovalo, ale nielen kvôli tomu, si však myslím, že vznik Slovenskej republiky v roku 1993 mal získať požehnanie zo strany jej občanov, pretože republiku zakladala skupina ľudí, ktorá jej nebola schopná vtlačiť žiadnu veľkú pozitívnu myšlienku a neskôr sa dokonca úplne zdiskreditovala. Toto myšlienkové vákuum zostáva v tejto krajine dodnes zreteľné, pričom si neviem aktuálne predstaviť lepšieho reprezentanta jej prázdnoty, ako je súčasný nevýrazný prezident hlavy štátu. Žiada nastolená vážna spoločenská téma, žiadna veľká myšlienka, ale len existencia bez vyššieho zmyslu a schopnosti dovidieť ďalej ako len na okolité hrebene svojej doliny.

Z toho dôvodu si myslím, že týchto 20 rokov samostatnosti možno vnímať dosť rozporuplne, pretože jej prvé desaťročie možno charakterizovať ako obdobie organizovaného rozkrádania a balkanizácie krajiny, zatiaľ čo jej druhé desaťročie sa nieslo v znamení ideológie koncipovania Slovenska ako montážnej haly pre výrobky s nízkou pridanou hodnotou. Krajina tak nemala šťastie na skutočných štátnikov, ale len politikov, čo sa vážne podpísalo pod jej dnešný neveselý stav. Preto mi neostáva než veriť, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov bude mať naša krajina väčšie šťastie na štátnikov, nakoľko vstupujeme do veľmi turbulentného obdobia plného globálnych výziev, ktoré sa dajú prekonať len za podmienky, že na čele krajiny budú stáť ľudia, ktorí si budú vedomí toho, že Slovensko môže prosperovať len za podmienky masívnych investícií do vzdelania, posilnenia právneho štátu a budovania pozitívneho vlastenectva otvoreného voči vonkajšiemu svetu.

Happy Birthday Slovakia!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?