Nie sme skutočnými dedičmi cyrilometodskej tradície

Autor: Karol Šebo | 8.7.2013 o 0:58 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  1312x

V poslednom období sa rôzne otázky z obdobia existencie Veľkej Moravy stali  objektom zvýšeného záujmu, ktorý je obzvlášť badateľný medzi našimi najvyššími ústavnými činiteľmi.

Paradoxným javom tohto zvýšeného záujmu je vznik určitej historickej schizofrénie, ktorá sa prejavuje schopnosťou oslavovať príchod Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, nejasne zdôrazňovať ich význam pre našu súčasnú štátnosť, ale v tom istom čase aj schopnosťou stavať sochy panovníkovi Svätoplukovi, ktorý aktívne k vykoreneniu cyrilometodskej tradície prispel.

Svätopluk svojím príklonom k západnému katolicizmu, a nie k východnej ortodoxii, veľmi hlboko ovplyvnil charakter našej kultúry, pričom práve táto skutočnosť by mala byť vyzdvihovaná, a nie to, či mal alebo nemal kráľovský titul. Genius loci väčšiny slovenských miest nie je tvorený zlatými kupolami a ikonostasom, ale gotickými klenbami a oltárom, ktorých nespočetné variácie sa nachádzajú aj na území Británie, Francúzska, či Nemecka, pričom vo všetkých takýchto chrámoch znela latinská bohoslužba. Skutočnými dedičmi Cyrila a Metoda sú preto slovanské národy ortodoxného vierovyznania píšuce cyrilikou, a nie slovenský národ píšuci latinkou. Treba sa s tým zmieriť.

 

sv. Cyril a sv. Metod

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?