Pressburg, Pozsony, Bratislava

Autor: Karol Šebo | 3.2.2013 o 13:03 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  1062x

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako by ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou dohovorili, ak by ste sa strojom času presunuli do Bratislavy v roku 1851? V tomto období totiž neprevládala v meste slovenčina, ale nemčina, pretože až 74,60% obyvateľov sa hlásilo k Nemcom alebo nemecky hovoriacim Židom, pričom k Slovákom 17,96% a k Maďarom 7,45% obyvateľov. Mesto tak v období Štúrovcov malo väčšinovo nemecký charakter, čo je skutočnosť, ktorú si málokto z jeho súčasných obyvateľov uvedomuje a to aj preto, že podľa sčítania ľudu z roku 2011 je Nemcov už len 0,23% obyvateľov.

Vogelperspektive - Madártávlat - Z vtáčej perspektívyVogelperspektive - Madártávlat - Z vtáčej perspektívy

Ešte na začiatku 20.storočia by však na opanovanie mesta slovenským živlom vsadil len skutočný odvážlivec, pretože obdobie rokov 1851 až 1918 sa nieslo v znamení výraznej maďarizácie mesta, pričom v roku 1900 mali Maďari už 40,5% a Nemcov bolo viac len o 1,4%, nakoľko ich podľa sčítania bolo 41,9%. Všetko sa nakoniec zmenilo až vznikom Československej republiky, ktorá vytvorila predpoklady k tomu, aby nakoniec vzniklo mesto, aké ho poznáme v súčasnosti. Slovenskú väčšinu si Bratislava zapísala podľa sčítania obyvateľov už v roku 1940, čo znamená, že mesto je väčšinovo slovenské už viac ako 70 rokov.

Táto etnická búrka bola pre mesto dvojznačná, pretože z jednej strany možno predpokladať, že nedostatočný vzťah slovenských novousadlíkov sa čiastočne podpísal nad zničením podhradia, ale z druhej strany treba povedať, že práve slovenský živel predstavoval pre mesto najväčšiu perspektívu z hľadiska jeho rozvoja, pretože ani rakúski Nemci a ani uhorskí Maďari by z Bratislavy hlavné mesto nespravili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?