Reakcia na Konštantína Čikovského: Jánošíka kľudne aj stokrát

Autor: Karol Šebo | 28.1.2013 o 1:18 | (upravené 28.1.2013 o 1:35) Karma článku: 7,37 | Prečítané:  610x

Ak veríme v Jánošíka, tak neveríme, že politika môže byť dobrá a narodili sme sa, aby sme hundrali a čakali, či sa z lupu neujde niečo aj nám. Asi takto znie intelektuálna obžaloba Jánošíka, ktorý sa stal súčasťou slovenskej ľudovej slovesnosti. Toho Jánošíka, ktorý vyjadroval nádej slovenského ľudu po sociálne spravodlivejšej spoločnosti v časoch chodenia na panské a odvádzanie cirkevného desiatku.

Jánošík - Janko Alexy (1950)Jánošík - Janko Alexy (1950)

Nerozumiem, ako môže niekto prísť k podobnému záveru, pretože podobnou logikou by sme mohli napríklad dôvodiť, že kto verí na Karola Veľkého, tak ten neverí, že christianizácia môže prebehnúť bez toho, aby sa na meči objavila krv barbarských nevercov. A rovnako nerozumiem, ako vôbec niekoho napadne porovnávať príbeh Jánošíka s príbehom spoločnosti Google, pretože to je miešanie nie jabĺk s hruškami, ale jabĺk s exotickým liči. Aj preto si myslím, že vyčítať Google používanie námetov zo slovenskej ľudovej slovesnosti je prejavom macošstva k slovenským dejinám, ktoré viac hovorí o autorovi, ako o samotnom Jánošíkovi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?