V ruinách Stalingradu bolo vybojované naše právo na život

Autor: Karol Šebo | 2.2.2013 o 9:00 | Karma článku: 9,49 | Prečítané:  1371x

Dnes uplynulo presne 70 rokov od kapitulácie nemeckých vojsk v Stalingrade, ktorá predstavovala najzásadnejší moment v celej 2.svetovej vojne. Ráno dňa 2.februára okolo 09:00 odoslala posledná funkčná nemecká vysielačka správu, že do traktorového závodu prenikli sovietski vojaci. Za necelú hodinu po tom prikázal generál Strecker zložiť zbrane.

Pre nacistické Nemecko predstavovala kapitulácia katastrofu, z ktorej sa už nespamätalo. Od tohto momentu sa Tretia ríša začala zmenšovať a nemecké vojská stratili svoju strategickú iniciatívu.

Žiadna iná bitka 2.svetovej vojny sa preto svojím významom nemôže porovnávať so Stalingradom. Práve v jeho ruinách sa znovurodilo naše spochybnené právo na život. Nebyť víťazstva Sovietskeho zväzu nad Nemeckom, tak by Slovania skončili v pracovných táboroch a postupne by boli vymazaní zo zemského povrchu. Nezabúdajme, že v roku 1939 sme vyhlásením Slovenského štátu získali len odklad na ceste hore komínom. Naše územie bolo súčasťou budúceho nemeckého Lebensraum, kde slovanská podrasa nemala mať žiaden priestor.

Nie, to nebola vojna nacizmu proti komunizmu, ktorú nakoniec vyhral boľševik, ako často verklíkujú rôzni rusofóbni ideológovia, ale bola to vojna o základné právo slovanských národov na život, ktoré by im v prípade porážky bolo odoprené. Aj preto vzdávam hold sovietskemu vojakovi, ktorý so zbraňou v ruke zasadil v Stalingrade smrteľnú ranu nacistickému šialenstvu.

DOKUMENTÁRNY CYKLUS: VEĽKÁ VLASTENECKÁ VOJNA (4.ČASŤ)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?