Reakcia na Milana Kňažka: Masaryk by rozdeleniu nerozumel

Autor: Karol Šebo | 17.1.2013 o 23:24 | (upravené 17.1.2013 o 23:46) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  1755x

Prečítal som si dobrý a v mnohých smeroch podnetný rozhovor s Milanom Kňažkom, kde tiež vyjadruje názor, že by náš prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk rozumel logike rozdelenia.

V tomto bode si dovolím tvrdiť, že by jej zrejme rozumel len veľmi ťažko, pretože asi netreba spomínať, že sám bol rodom Čechoslovák, nakoľko jeho otec pochádzal zo Slovenska a doma hovoril so synom blízkym kopčianskym nárečím. Dokonca počas vojny napísal Masaryk pre slovenské noviny vydávané v Rusku článok, kde píše, že „rodem jsem čistý Slovák, bez maďarské či německé příměsi." Toto vyjadrenie treba vnímať v tradičnom kontexte rodu po mužškej línii.

Rovnako bol Masaryk veľkým obdivovateľom myšlienok Jána Kollára, ktorý patril medzi predných stúpencov československej vzájomnosti, pričom zastával ideu česko-slovenskej vetvy slovanského národa. Okrem Kollára obdivoval aj Pavla Jozefa Šafárika (ďalší významný Slovák), pričom oboch dával v svojej knihe Česká otázka (1895) za vzory českému národu. V roku 1882 bol Masaryk ako profesor Univerzity Karlovej v Prahe spoluzakladateľ spolku Detvan, ktorý združoval slovenských študentov v Prahe. V rámci neho vznikla tiež silná skupina podporovateľov TGM, akými boli napríklad Vavro Šrobár, či Milan Rastislav Štefánik.

Z týchto dôvodov som presvedčený, že TGM nevnímal vznik československého štátu len ako taktické manželstvo z rozumu, ako tvrdí Milan Kňažko, ale ako logické zavŕšenie československej blízkosti a vzájomnosti, ktorú tak výrazne propagoval už v období posledných dvoch dekád 19.storočia.

Rovnako si nemyslím, že by porozumel rozpadu republiky, ktorú založil, a ktorej počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta silne vtlačil pečať svojej osobnosti. Prezident Masaryk tiež nemal silné pochopenie pre slovenskú snahu o autonómiu a preto si neviem predstaviť, že by mal pochopenie pre snahu o rozdelenie republiky.

Toľko asi krátka úvaha na tému pochopenia Masaryka pre rozdelenie republiky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?